Jak ženy podnikatelky využívají online marketing k růstu svých firem

"Nikdy bych nevěřila, že zrovna já budu jednou řešit nějaký online marketing," směje se Lenka, když usrkává cappuccino v malé pražské kavárně. Před třemi lety opustila korporát a založila vlastní kosmetickou značku. Ze začátku prodávala jen přes Instagram a kamarádkám. "Pak mi ale došlo, že takhle se dál neposunu. Lidi mě na Instagramu nebudou hledat, když o mně ještě neví. Potřebovala jsem se dostat před oči těm, kteří aktivně hledají přírodní kosmetiku." Kamarádka jí doporučila vyzkoušet Praha PPC reklama. "Během dvou měsíců se mi zdvojnásobily prodeje a začali se ozývat první zájemci o velkoobchod. Najednou mě našli lidi, kteří by o mně jinak vůbec nevěděli."

Lence není sama. Potkávám stále více žen podnikatelek, které zjišťují, že bez efektivního online marketingu je dnes téměř nemožné rozjet úspěšné podnikání. Nezáleží, jestli máte e-shop s ručně šitými kabelkami, nabízíte služby jako koučka nebo provozujete kadeřnický salon - potřebujete být vidět. A to nejen přes sociální sítě, ale i tam, kde vás lidé aktivně hledají. Stejně jako v případě Lenky, i pro mnoho dalších podnikatelek znamenal efektivní online marketing, konkrétně Brno PPC reklama nebo v jiných městech, zásadní zlom v jejich podnikání.

Proč sociální sítě samy o sobě nestačí

Nebudu ti lhát - první rok svého podnikání jsem žila v přesvědčení, že stačí být aktivní na Instagramu a Facebooku, a zákazníci se jen pohrnou. Asi tušíš, jak to dopadlo. Jasně, ze začátku fungovala podpora od kamarádek a rodiny, ale brzy se okruh vyčerpal. Zároveň přibývalo konkurentek, které dělaly to samé. A rostly ceny reklamy na sociálních sítích.

"Dva roky jsem investovala všechny peníze z podnikání do placené reklamy na Facebooku," svěřila se mi Petra, která vyrábí dětské látkové hračky. "Bylo to jako horská dráha - jednou to fungovalo skvěle, pak zase nic. Navíc cena za získání zákazníka neustále rostla. Loni v létě jsem na doporučení zkusila PPC reklamu ve vyhledávači a byl to game changer. Najednou mě našli lidi, kteří aktivně hledali přesně to, co vyrábím, ne ti, kterým to Facebook náhodně zobrazil mezi příspěvky od kamarádů."

V čem je tedy problém se spoléháním pouze na sociální sítě? Především v tom, že na nich oslovujete lidi, kteří vaše produkty nebo služby aktivně nehledají. Jsou tam ze zcela jiného důvodu - chtějí se bavit, sledovat přátele, inspirovat se. Reklama je pro ně vyrušením, ne pomocí.

Naproti tomu lidé, kteří něco hledají ve vyhledávači, mají konkrétní potřebu nebo problém, který chtějí vyřešit. Když někdo zadá "přírodní šampón bez sulfátů", má jasný záměr takový produkt koupit. A přesně v tu chvíli je ideální mu ukázat vaši nabídku.

Co přesně je PPC reklama a proč funguje ženám podnikatelkám

PPC (Pay-Per-Click) reklama je v principu jednoduchá věc - platíš jen tehdy, když na tvoji reklamu někdo klikne. Ne za její zobrazení, ale pouze za skutečný zájem. Pro začínající podnikatelky s omezeným rozpočtem je to ideální model.

Kateřina vyrábí šperky a prodává je přes svůj e-shop. "Dlouho jsem váhala, jestli do PPC jít. Přišlo mi to složité a drahé. Nakonec jsem začala s rozpočtem dva tisíce měsíčně," vypráví mi, když se potkáváme na networkingové akci pro podnikatelky. "Nastavila jsem kampaň na konkrétní typy šperků a lokality. Třeba když někdo hledal 'minimalistické náušnice Praha', ukázala se mu moje reklama. A fungovalo to neuvěřitelně dobře - z investovaných dvou tisíc se mi vrátilo přes třicet tisíc na tržbách."

Proč PPC reklama tak dobře funguje pro ženy podnikatelky, často s menšími rozpočty? Z několika důvodů:

Zaprvé, můžeš být velmi specifická. Kadeřnice Jana z Brna si nastavila reklamu tak, aby se zobrazovala pouze ženám ve věku 25-50 let v okruhu 5 km od jejího salónu, když hledaly "barvení vlasů" nebo "balayage". "Neplatím za kliknutí od lidí, kteří by ke mně stejně nikdy nepřišli, protože bydlí na druhém konci města. To je pro mě jako malou podnikatelku zásadní - každá koruna musí dávat smysl," říká.

Zadruhé, vidíš přesné výsledky své investice. Na rozdíl od letáků, billboardů nebo třeba reklamy v rádiu můžeš sledovat, kolik lidí na reklamu kliklo, kolik jich něco koupilo a jaká je návratnost investice. "Konečně vidím, že z tisícikoruny investované do reklamy se mi vrátilo sedm tisíc na tržbách. To mi dává jistotu, že marketing funguje, a motivaci investovat víc," vysvětluje Markéta, která prodává vlastní bylinné sirupy.

A zatřetí, není to jen o přímém prodeji. Jana, která pracuje jako koučka, využívá PPC k získávání e-mailů do své databáze. "Vytvořila jsem e-book o osobním rozvoji, který nabízím zdarma výměnou za e-mail. Přes PPC se ke mně dostávají lidé, kteří aktivně řeší témata, jimž se věnuji. Později jim můžu nabídnout placené konzultace nebo kurzy. Funguje to mnohem lépe než reklamní příspěvky na Instagramu."

"Jako ženy máme někdy tendenci podceňovat své podnikání a bát se investovat do jeho růstu. Ale když jsem konečně překonala strach a vyzkoušela PPC, zjistila jsem, že to byl nejlepší krok pro mé podnikání. Z koníčku se stala skutečná firma." - Veronika, majitelka e-shopu s plavkami

Příběh Moniky: Jak malé květinářství konkuruje velkým hráčům

Monika otevřela své malé květinářství v Brně před pěti lety. Zpočátku se spoléhala hlavně na provoz z ulice - její obchůdek byl v docela frekventované části města. Jenže pak přišla pandemie, a s ní dramatický pokles zákazníků, kteří by jen tak zašli koupit kytici.

"Bylo to děsivé. Z plného krámu najednou nikde nikdo. Musela jsem vymyslet, jak dostat lidi do obchodu, nebo začít řešit rozvoz," vzpomíná Monika na těžké období. Rozhodla se zkusit obojí a k tomu přidat online marketing.

První kroky ale nebyly jednoduché. "Vůbec jsem nevěděla, kde začít. Facebook a Instagram jsem jakž takž zvládala, ale pořád to nestačilo. Potřebovala jsem se nějak dostat před oči lidem, kteří aktivně hledají květiny nebo květinářství v Brně," vysvětluje.

Zlom přišel, když jí kamarádka doporučila malou marketingovou agenturu, která se specializuje na pomoc lokálním podnikům. "Řekli mi o PPC reklamě a vysvětlili, že můžu cílit právě na lidi, kteří hledají 'květinářství Brno', 'doručení květin' nebo 'kytice k narozeninám' přímo v mé oblasti."

Ze začátku byla Monika skeptická a bála se investovat, protože její byznys byl v kritické situaci. "Začala jsem s malým rozpočtem, jen dva tisíce měsíčně. Už během prvního týdne jsem měla přes PPC tři objednávky na doručení kytic, každou v průměru za 800 korun. To pokrylo náklady na reklamu a ještě zbylo."

Postupně svůj rozpočet na PPC navyšovala, jak viděla pozitivní výsledky. "Nikdy by mě nenapadlo, kolik lidí vlastně aktivně hledá květinářství nebo donášku květin v Brně. Díky PPC reklamě jsem se dostala před oči potenciálním zákazníkům právě ve chvíli, kdy se rozhodovali, kde kytici koupí."

Dnes tvoří online objednávky přes 60 % Moničina byznysu, což jí umožnilo dokonce přestěhovat obchod do menších, ale lépe situovaných prostor, a ušetřit tak za nájem. "Bez nadsázky můžu říct, že mi PPC reklama zachránila podnikání. A navíc mi otevřela úplně nové možnosti - dnes doručujeme kytice i do firem, děláme pravidelné firemní floristiku, což by mě dřív vůbec nenapadlo."

Na otázku, jestli jako malý lokální byznys může konkurovat velkým květinářským řetězcům, má Monika jasnou odpověď: "Naopak mám výhodu. Velké řetězce cílí na obecná klíčová slova, která jsou drahá a konkurenční. Já se zaměřuji na konkrétní místní vyhledávání. Místo 'doručení květin' používám 'doručení květin Brno Královo Pole' nebo 'květinářství poblíž Technologického parku'. Pro tyto výrazy je mnohem menší konkurence, takže mě klik stojí míň a konverze je vyšší, protože zákazník najde přesně to, co hledal."

Praktické tipy, jak začít s PPC reklamou jako začínající podnikatelka

Možná teď přemýšlíš, že by PPC reklama mohla pomoct i tvému podnikání, ale bojíš se, že je to příliš složité nebo drahé. Mám pro tebe dobrou zprávu - začít může opravdu každá, i s minimálním rozpočtem a bez předchozích zkušeností. Tady jsou moje praktické tipy, jak na to:

Začni s malým, ale pravidelným rozpočtem. "Ze začátku jsem do PPC dávala jen tisíc korun měsíčně," prozrazuje Markéta, která šije designové oblečení pro děti. "I s tímhle minimálním rozpočtem jsem dokázala získat první zákazníky, kteří by mě jinak nikdy nenašli. Až když jsem viděla, že se to vyplatí, začala jsem částku postupně navyšovat."

Nesnaž se být všude a pro všechny. Zaměř se na jednu oblast a v ní buď opravdu specifická. Místo obecných výrazů jako "šperky" nebo "koučink" zkus konkrétnější fráze. Sandra, která vyrábí šperky z pryskyřice, to vysvětluje takto: "Když jsem začínala s PPC, myslela jsem, že musím cílit na všechna klíčová slova související se šperky. Brzy jsem zjistila, že jsou příliš drahá a konkurenční. Mnohem lépe mi fungovalo zaměřit se na konkrétní typy šperků - 'náušnice s reálnými květy', 'náhrdelník s pampeliškovou koulí' apod."

Vytvoř přesvědčivou vstupní stránku. "Největší chyba, kterou jsem udělala, bylo poslat všechny návštěvníky z reklamy na hlavní stránku mého webu," přiznává Jana, která nabízí online kurzy šití. "Když jsem vytvořila speciální stránku přímo pro lidi, kteří klikli na reklamu o začátečnickém kurzu šití, konverzní poměr se zdvojnásobil."

Sleduj výsledky a postupně optimalizuj. Nikdy nepouštěj kampan a pak na ni zapomeň. "Jednou týdně si sednu a podívám se, která klíčová slova přivedla zákazníky a která jen utrácela můj rozpočet bez výsledku," vysvětluje Karolína, majitelka salonu krásy. "Postupně vypínám ta neefektivní a přidávám nová. Tenhle proces nikdy nekončí, ale časem se to zlepšuje a marketingový rozpočet pracuje stále efektivněji."

Neboj se říct si o pomoc. Veronika, která prodává domácí marmelády, to shrnuje takhle: "Rok jsem se snažila PPC dělat sama, ale nikdy jsem na to neměla dost času ani znalostí. Nakonec jsem oslovila malou agenturu, která mi za rozumné peníze kampaně nastavila a naučila mě, jak je spravovat. Ta počáteční investice se mi vrátila během dvou měsíců. Dnes už většinu věcí zvládnu sama, ale když mám nějaký specifický problém, vím, na koho se obrátit."

Závěr: I malé ženské podnikání může mít velký online dosah

Na začátku jsem ti vyprávěla o Lence a její kosmetické značce. Dnes, tři roky od spuštění první PPC kampaně, má Lenka tým pěti lidí, vlastní výrobnu a produkty v několika kamenných obchodech. "Bez online marketingu bych pořád prodávala jen kamarádkám a těch pár lidem, kteří by náhodou narazili na můj Instagram," říká s úsměvem.

A stejnou příležitost máš i ty. Nezáleží na tom, jestli máš e-shop, prodáváš služby nebo provozuješ kamennou provozovnu. Podstatné je, aby tě lidé našli ve chvíli, kdy hledají přesně to, co nabízíš. A v tom ti může PPC reklama pomoct lépe než jakýkoliv jiný marketingový nástroj.

Tak neváhej a zkus to. Začni třeba jen s minimálním rozpočtem, testuj různá klíčová slova a přístupy, a uvidíš, co funguje právě pro tvé podnikání. Protože jak říká Monika z brněnského květinářství: "Nejdražší reklama je ta, kterou nikdy nezkusíš."

Publikováno: 29. 03. 2025

Kategorie: krása