Kolonoskopie: Co čekat a jak se zbavit strachu?

Kolonoskopie

Co je kolonoskopie?

Jde o důležité zdravotní vyšetření, při kterém doktor pomocí speciálního přístroje prohlíží vnitřek tlustého střeva. Používá k tomu tenkou ohebnou hadičku s kamerou a světýlkem, které mu umožní vidět všechno, co se ve střevě děje. Tenhle přístroj se jmenuje kolonoskop a zavádí se přes konečník do střeva. Díky kolonoskopii může doktor objevit různé problémy - třeba polypy, záněty nebo i vážnější věci jako nádory. Když je potřeba, může během vyšetření rovnou odebrat malý kousek tkáně na rozbor nebo odstranit polypy. Než na vyšetření půjdete, musíte se připravit - den předtím nejíst pevnou stravu a vypít speciální roztok, který střevo pročistí. Samotné vyšetření netrvá dlouho, většinou tak půl až jednu hodinu, a dostanete léky proti bolesti nebo vás můžou lehce uspat, takže to není nijak nepříjemné.

Proč se provádí kolonoskopie?

Kolonoskopie je vyšetření střev, při kterém doktor pomocí speciální kamery prozkoumá váš trávicí trakt. Jde o běžný zákrok, kdy lékař zavede ohebnou trubičku s kamerou a světlem do tlustého střeva. Nejčastěji se toto vyšetření dělá jako prevence rakoviny střev, která patří mezi velmi závažná onemocnění. Když se na ni přijde včas, je velká šance na vyléčení. Doktoři pomocí kolonoskopie odhalí i další problémy jako jsou výrůstky ve střevě, různé záněty nebo třeba vychlípeniny střevní stěny. K vyšetření vás většinou pošlou, když máte krev ve stolici, trápí vás průjem nebo zácpa, bolí vás břicho, hubnete bez důvodu nebo máte málo železa v krvi. Je to bezpečný a osvědčený způsob, jak zjistit, co se děje ve vašich střevech. Díky tomu mohou lékaři rychle poznat případné problémy a začít je včas řešit.

Příprava na kolonoskopii

Kolonoskopie patří mezi běžná vyšetření, při kterém doktor pomocí speciální kamery zkontroluje vnitřek tlustého střeva. Aby bylo vyšetření co nejpřesnější, musíte se na něj pořádně připravit. To znamená hlavně důkladně vyprázdnit střeva od všeho, co v nich zůstalo. Pár dní předem byste měli jíst jen lehká jídla bez vlákniny. Den před vyšetřením už můžete pít pouze čiré tekutiny a vezmete si projímadlo podle pokynů. Je opravdu zásadní řídit se přesně tím, co vám doktor řekne ohledně jídla a projímadel. Když se dobře připravíte, vyšetření proběhne hladce a doktor uvidí všechno, co potřebuje. Pokud by střeva nebyla pořádně vyčištěná, mohlo by se stát, že doktor něco přehlédne, což by pak mohlo zkomplikovat nebo zpozdit vaši léčbu.

Vlastnost Kolonoskopie
Typ vyšetření Vizuální vyšetření tlustého střeva
Příprava Nutná speciální dieta a pročištění střev
Typ anestezie Možné lokální znecitlivění nebo analgosedace

Průběh kolonoskopie krok za krokem

Než se vydáte na kolonoskopii, musíte si pořádně vyčistit střeva. Váš doktor vám k tomu předepíše speciální jídelníček a projímací přípravek. Při samotném vyšetření budete ležet na levém boku. Doktor vám do konečníku zavede ohebnou trubičku s kamerkou, díky které si může prohlédnout, jak to ve vašich střevech vypadá. Pokud je potřeba, může během vyšetření odebrat malý kousek tkáně na rozbor nebo třeba odstranit polyp. Celé vyšetření zabere půl hodiny až hodinu a není bolestivé, i když to není zrovna příjemný zážitek. Po vyšetření můžete mít pocit nafouknutého břicha a křeče, ale to brzy přejde. Kolonoskopie je skvělý způsob, jak včas odhalit rakovinu střev, než se stihne rozvinout. Proto by měl každý po padesátce chodit na pravidelné kontroly.

Možná rizika a komplikace

Kolonoskopické vyšetření je v zásadě bezpečná záležitost, i když jako každý lékařský zákrok má svá úskalí. Naštěstí se komplikace objevují jen zřídka a lékaři s nimi umí dobře pracovat. Občas se může objevit krvácení v místech, kde se odebírá vzorek nebo odstraňuje polyp. Většinou jde o slabší krvácení, které lékař zvládne zastavit přímo při vyšetření. Jen výjimečně je potřeba řešit situaci operací. Někdy může také dojít k malému protržení střevní stěny. I když je to velmi vzácné, většinou to znamená operaci. Kdybyste po vyšetření měli prudké bolesti břicha, začali hodně krvácet nebo dostali teplotu, volejte ihned svému lékaři. Je fajn si připomenout, že kolonoskopie je skvělý způsob, jak předejít rakovině střev. Když se včas najdou a odstraní polypy, je to mnohem důležitější než případná rizika vyšetření.

Výsledky kolonoskopie

Kolonoskopie je moderní způsob vyšetření tlustého střeva, při kterém doktor používá speciální ohebnou trubičku s kamerou. Tenhle přístroj se zavádí do konečníku a postupně projíždí celým střevem, aby lékař mohl na obrazovce sledovat, jestli je všechno v pořádku. Je to vlastně takové průzkumné video vašeho střeva v přímém přenosu. Tahle metoda je momentálně nejspolehlivější způsob, jak odhalit rakovinu střev nebo konečníku. Dokáže zachytit i maličké výrůstky, kterým se říká polypy - ty by se časem mohly změnit v rakovinu. Když se najdou včas a odstraní, výrazně to snižuje riziko vzniku nádoru. Super věc je, že během jednoho vyšetření může doktor rovnou udělat i další věci - třeba vzít vzorky tkáně nebo odstranit ty polypy. Po vyšetření vám doktor hned řekne, co viděl a co to znamená. Jestli bylo potřeba vzít nějaké vzorky, pošlou se do laboratoře a výsledky budete mít za týden až deset dní.

Rekonvalescence po kolonoskopii

Po vyšetření střev kamerou, tedy kolonoskopii, se většina lidí rychle zotaví a do pár dnů funguje normálně. Tělo si ale potřebuje odpočinout, takže je fajn řídit se tím, co doktor doporučí. V den vyšetření se můžete cítit unavení a nafouklí - to dělá vzduch, kterým doktor střevo při vyšetření nafoukne, aby lépe viděl. Tyhle pocity ale samy přejdou. Hodně pijte, ať se tělo pořádně zavodní a zbaví se zbytků projímadla. S jídlem to zpočátku moc nepřehánějte - dejte si třeba vývar, dušenou zeleninu, rýži nebo rohlík. Vyhněte se mastným jídlům, alkoholu, kávě a bublinkovým nápojům, mohly by podráždit střeva. Druhý den už většina lidí může normálně do práce. Poslouchejte ale svoje tělo a když se na něco necítíte, tak se šetřete. Kdyby se objevila horečka, velké bolesti břicha, krvácení nebo cokoliv divného, hned volejte doktorovi.

Kolonoskopie: cesta do hlubin vlastního nitra, kde se odhalují tajemství, o kterých jsme ani netušili, že je skrýváme.

Hubert Procházka

Alternativy ke kolonoskopii

Kolonoskopie sice představuje nejlepší způsob, jak důkladně prohlédnout tlusté střevo, ale naštěstí máme i jiné možnosti. Pokud se někdo bojí nebo nechce podstoupit klasické vyšetření, případně to u něj není ze zdravotních důvodů možné, může zvolit jinou cestu. Často se například využívá virtuální kolonoskopie, kde se pomocí počítačové tomografie vytvoří 3D obraz střeva. Je to sice příjemnější vyšetření, ale člověk se stejně nevyhne očistě střeva jako u běžné kolonoskopie. A když se najdou polypy, stejně je potřeba udělat normální kolonoskopii, aby se mohly odstranit. Zajímavou volbou je taky vyšetření pomocí polykací kapsle s kamerou, která putuje trávicím traktem a všechno snímá. Tahle metoda je super na vyšetření tenkého střeva, ale když jde o polypy v tlustém střevě, není tak spolehlivá jako klasická kolonoskopie. Proto je vždycky nejlepší probrat s doktorem, jaká metoda bude pro konkrétního člověka nejvhodnější.

Kdy kontaktovat lékaře?

I když je kolonoskopie považována za bezpečné vyšetření, občas se můžou objevit potíže, které není radno brát na lehkou váhu. Určitě byste měli vědět, kdy je čas zajít k doktorovi. Když vás po vyšetření začne hodně bolet břicho, objeví se krev při stolici, nebo vám vystoupí teplota a třesete se zimnicí, nečekejte a hned volejte svému lékaři nebo běžte rovnou na pohotovost. Tyhle příznaky totiž můžou znamenat něco vážného, třeba proděravění střeva nebo zánět. V žádném případě to nepodceňujte a nenechávejte to být. Je normální, že po kolonoskopii můžete mít nafouklé břicho, větry nebo menší křeče - to většinou do druhého dne zmizí samo. Kdyby vás to ale trápilo dýl nebo se to zhoršovalo, radši to proberte s doktorem. Hlavně si zapamatujte, že když problém chytnete včas, předejdete komplikacím a budete se rychleji cítit líp.

Publikováno: 16. 02. 2025

Kategorie: krása